Jedan pratilac naše strane nam se obratio sa pitanjem da li su stranke vlasne da pokrenu postupak javne prodaje ako u postupku deobe nekretnine nisu bili predlagači već su imali položaj protiv predlagača i protivili su se prodaji.
Svi suvlasnici nepokretnosti su ovlašćeni da učestvuju u javnom nadmetanju određenom radi prodaje u svrhu razvrgnuća imovinske zajednice – deobe nepokretnosti, bez obzira da li su u rešenju o dozvoli izvršenja označeni kao poverioci ili dužnici i bez obzira da li su u postupku iz kog potiče izvršna isprava bili predlagači ili protivnici predlagača. To ih čini mogućim ponudiocima, samim tim i kupcima, a u pogledu mogućnosti namirenja dosuđenjem u smislu čl. 134. ZIP-a njihov položaj u postupku čini podjednakim.
Isti pratilac naše strane je postavio i pitanje da li je nepokretnost prvo morala da se podeli na realne delove pre prodaje pa valja dodati da se u vanparničnom postupku deobe, ako je među učesnicima nesporna veličina suvlasničkih delova i da fizička deoba nije moguća već da se objekat izloži javnoj prodaji, tada ne postoji obaveza suda da suvlasničke delove prvo pretvori u realne delove imovine, a potom se izvrši javna prodaja. Suvlasnici dakle ostaju vlasnici na „svakoj čestici“ nepokretnosti u utvrđenim alokativnim delovima sve do momenta dodeljivanja iste kupcu na javnoj prodaji.